Při prvním pohledu si můžete říct, že tohle není žádný sport, že se jedná jen o nacvičenou přehlídku. Později vám však dojde, že tady není nacvičené vůbec nic.

 

Sundej ho!

HMB, tedy Historical Medieval Battles je velmi tvrdý sport plný srážek, ran a nevybíravého chování, který je odkazem na časy dávno minulé, kdy se utkávala statisícová vojska na bitevních polích. A stejně jako v minulosti, i dnes se jedná o věc pro tvrdé chlapy.

Úkolem tohoto sportu je, aby se alespoň jeden ze členů týmu udržel v aréně na nohou. Zní to snadně, ale rozhodně to snadné není, protože soupeř se pokouší dostat protivníka na zem všemi možnými způsoby. Nechybí tak podmety, nárazy nebo naopak naprosto brutální nárazy nejlépe mířené na hlavu. Bitvy mají trvat maximálně pět minut, protože pohyb v těžké zbroji velmi rychle člověka vyčerpá. Na konci však vždy přijde potřesení rukou a obejmutí.

 

Až moc kontaktu

Divák, který označuje fotbal za kontaktní sport by při pohledu na HMB nejspíše omdlel. I přesto však jeho zastánci tvrdí, že se vždy striktně dodržují pravidla a sportovní duch. Zajímavé je, že na mistrovství světa se pravidelně objevují i týmy států, které tak úplně státy nejsou, jako například tým Quebečanů.

Zápasy se odehrávají také u nás a to již od roku 2012. Nejprestižnější událost se však odehrála letos na jaře, kdy se konalo mistrovství světa v Praze, které mělo hojnou nejen diváckou, ale také národní účast. Na videu se můžete prohlédnout, jak taková bitva probíhá a že se opravdu nejedná jen o jakési škádlení tupým mečem.